„Choroba im vzala to najcennejšie – zdravie. Nedovoľme, aby im vzala ešte aj ich sny a nádeje!“ Týmto heslom sa riadi občianske združenie Želaj si, ktoré pomáha plniť sny ťažko a nevyliečiteľne chorým deťom. Za 14 rokov sa im podarilo uskutočniť už vyše 860 snov.

 

Želania detských bojovníkov

Hoci Želaj si nedokáže chorým deťom splniť ich najtajnejší sen – vyzdravieť, prostredníctvom plnenia snov im vracia radosť zo života, pomáha im nájsť nádej a silu ďalej bojovať. Dokonca aj vtedy, keď je diagnóza neúprosná.

 „Malo by ísť o sen, ktorý dieťa poteší – či už je to výlet, stretnutie s celebritou, alebo nejaký darček. Môže ísť aj o sen, ktorý sa nedá bežne kúpiť či vybaviť. Našim cieľom je vyčariť deťom úsmev na tvári, preto by malo želanie vychádzať z detského srdca, nie z potreby rodičov,“ približuje Soňa Rebrová, predsedníčka a zakladateľka Želaj si.

Keďže každému dieťaťu dokážu splniť iba jedno želanie, je dôležité, aby si ho dobre premyslelo. Ak sa však dieťaťu zhorší stav a napíše im svoje posledné želanie, sú ochotní urobiť výnimku a zo všetkých síl sa pokúsia splniť mu aj to. Deti si môžu želať, kam by chceli ísť, s kým by sa chceli stretnúť, čo by chceli mať alebo čím by chceli byť, a to najviac na svete. „Nedávame peňažné dary, nepreplácame rehabilitácie či zdravotnícke pomôcky,“ upozorňuje Soňa. Okrem týchto požiadaviek splnia všetky želania, ktoré k nim prídu.

Keďže rodičia ťažko chorých detí sa často potýkajú so zlou finančnou situáciou, aj jednoduchý sen býva pre nich problém. Želaj si vďaka svojim podporovateľom nedávno zabezpečilo napríklad mobil pre Jasmínku, aby si mohla volať s kamarátkami, Matúškovi lego Star Wars, Samkovi dres FC Liverpool s menom jeho obľúbeného hráča, Agátke tablet na pozeranie rozprávok, Robkovi trojkolesový bicykel či Peťke z onkológie kozmetický kufrík.

 

Ako sa plnia sny

O dieťati a jeho snoch môžu združenie informovať rodičia, kamaráti, lekári a sestry, no aj samo dieťa. „Želania nám najčastejšie chodia cez internet, poslať nám však môžete aj list, alebo zatelefonovať,“ vraví Soňa Rebrová. Okrem detského sna treba uviesť aj vek a meno dieťaťa, diagnózu, kontakt na rodinu a zdravotnícke zariadenie, kde dieťa liečia.

Hneď ako sa tím dobrovoľníkov dozvie o sne, začne pracovať na jeho naplnení. „Najprv overujeme diagnózu dieťaťa a či naozaj ide o jeho veľký sen, alebo skôr o túžbu rodičov zlepšiť si finančnú situáciu. Ak sa potvrdí, že je to práve to, o čom dieťatko dlhé týždne či mesiace sníva, pustíme sa do samotného plnenia želania,“ informuje o postupe Soňa. V závislosti od počtu želaní a náročnosti dokážu splniť sen v priebehu niekoľkých dní, týždňov až mesiacov.

 

Úsmev na tvári chorého dieťaťa je zázrak

Aj vy môžete byť hrdinovia a premieňať detské sny na skutočnosť. Jedným zo spôsobov, ako pomôcť ťažko chorým deťom pocítiť radosť zo splnenia veľkého sna, je priame splnenie želania konkrétneho dieťaťa.

„Vyberte si zo zoznamu želaní to, ktoré vás osloví a ktoré viete splniť, a zavolajte nám. Poskytneme vám kontakt na rodinu chorého dieťaťa. Následne môžete dar zakúpiť a priamo mu ho odovzdať. Pokiaľ dar nemôžete odovzdať osobne, napríklad pre veľkú vzdialenosť, môžete nám ho priniesť. Z odovzdávania daru vám zašleme fotografiu a taktiež ďakovný diplom s vaším menom a fotografiou chorého dieťatka,“ dodáva Soňa.

My v OZ Krehkí bojovníci si myslíme, že to určite stojí za to. Vidieť radosť a úsmev na tvári vážne chorého dieťaťa je predsa jeden veľký zázrak. Viac informácií o občianskom združení Želaj si, vrátane zoznamu aktuálnych želaní, nájdete na webe zelajsi.skfb stránke.

  

Autor: lz; foto: Želaj si

11.05.2020

Ďalšie články

Predstavujeme: V HendiKupe je za každým výrobkom ukrytý výnimočný príbeh

E-shop, ktorý je zameraný výlučne na podporu šikovných ľudí so…

Predstavujeme: Nadácia Anjelské krídla koná zázraky

V Nadácii Anjelské krídla pomáhajú ľuďom z celého Slovenska
Pomoc chorým

Máte príbuzného, ktorý je zdravotne znevýhodnený, alebo ste ťažko či dlhodobo chorý? Táto sekcia je určená práve vám.

Dozviete sa, kto je podľa zákona ťažko zdravotne postihnutý (ŤZP), na aké peňažné príspevky má po splnení podmienok ŤZP občan nárok, ako sa dá vybaviť invalidný dôchodok a aké mimovládne organizácie (občianske združenia, neziskové organizácie...) poskytujú pomoc zdravotne znevýhodneným a ich rodinám.

Pomoc v núdzi

Poznáte osobu či rodinu v núdzi? Alebo ste v núdzi priamo vy? V tejto sekcii sa dozviete, ako (si) môžete pomôcť.

Zistíte, čo je podľa zákona hmotná núdza, akým spôsobom pomáha štát osobám v hmotnej núdzi či rodinám s deťmi a oboznámite sa s mimovládnymi organizáciami (občianske združenia, neziskové organizácie...), ktoré poskytujú pomoc ľuďom v ťažkých životných situáciách.

Naši partneri

Top